Ekologia w branży HoReCa to już nie jest trend, a wymagany sposób działania biznesu. Klienci chętniej ufają markom, które funkcjonują w sposób zrównoważony i odpowiedzialny względem środowiska. Jednak w branży, gdzie koszty są wysokie, a marże niskie wprowadzenie ekologicznych rozwiązań może wydawać się trudne. Sprawdź, jak dbać o ekologię w branży HoReCa. Skorzystaj z naszych porad i stwórz zrównoważony biznes.
Jak dbać o ekologię w gastronomii i hotelarstwie?
Nie musisz ponosić wysokich kosztów, aby zadbać o ekologię w branży HoReCa. Istnieje kilka niskokosztowych czy nawet darmowych rozwiązań, które coraz częściej są stosowane w lokalach gastronomicznych i w hotelarstwie.
Ograniczanie marnotrawstwa żywności
Czy wiesz, że sama branża gastronomiczna każdego roku generuje ok. 11,4 mln ton odpadów żywności? Szacuje się, że ich wartość wynosi 25 mld dolarów. Właśnie to jest obszar, którym warto się zająć i go zmodernizować, aby Twój biznes stał się bardziej ekologiczny.
Co możesz zrobić, żeby ograniczyć marnotrawstwo żywności w restauracji? Dobrym pomysłem jest dziennik odpadów żywnościowych. To rozwiązanie pozwoli Ci określić, jakich produktów kupujesz za dużo, najszybciej się psują lub po prostu nie ma na nie dużego zapotrzebowania. Dzięki dziennikowi ustalisz też, w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do marnowania żywności. W ten sposób uda Ci się wypracować nowe schematy, które mogą temu zapobiec w przyszłości. Może konieczny będzie też zakup nowych akcesoriów kuchennych, gdyż obecne powodują przypalanie dań lub zapewniają zbyt wysoką temperaturę, zamiast chłodzić czy mrozić.
Co jeszcze możesz zrobić? Przestań kupować żywność na zapas i wybierz dostawcę, który nie określił minimalnej bądź maksymalnej ilości produktów. Dzięki temu zamówisz do swojego lokalu dokładnie tyle jedzenia, ile faktycznie potrzebujesz. To ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie.
Oszczędzanie energii i wody
Ekologia w branży HoReCa wcale nie musi oznaczać sporych wydatków. Zacznij od małych kroków, a Twoja firma stanie się bardziej ekologiczna. Najpierw wymień tradycyjne żarówki na energooszczędne – świetnie sprawdzą się diody LED oraz świetlówki kompaktowe – zarówno w restauracji, jak i w pokojach hotelowych czy w lobby. Dobrym pomysłem są także instalacje o niskim przepływie wody oraz perlatory. Z ich pomocą możesz zmniejszyć zużycie wody nawet o 20%.
Przypominaj też pracownikom o konieczności wyłączania światła, gdy nie jest ono potrzebne, a także o oszczędzaniu wody. Rozwiązaniem może być również oświetlenie z czujnikiem ruchu np. na zewnątrz lokalu.
Wyrabianie pozytywnych nawyków u gości
Zmień politykę wymiany ręczników i pościeli, dzięki której hotel, apartament czy pensjonat stanie się bardziej ekologicznych. Poinformuj gości, że gdy chcą, aby wyprać ręczniki, muszą położyć je na podłodze. Jeśli tego nie potrzebują, to niech zostawią je na haczyku. Zostaw w pokoju ulotkę i wyjaśnij gościom, jak taka decyzja wpływa pozytywnie na środowisko naturalne.
Zapobieganie zanieczyszczaniu powietrza
Warto pamiętać o tym, że branża HoReCa również jest odpowiedzialna za zanieczyszczanie powietrza. W jaki sposób? Badania pokazały, że szczególnie szkodliwe są opary tłuszczu, wytwarzane w trakcie przygotowywania żywności. Dlatego w sąsiedztwie restauracji dochodzi do zanieczyszczenia powietrza. Możesz temu zapobiec, dzięki regularnemu czyszczeniu i konserwacji separatorów tłuszczu.
Zadbaj także o odpowiedni sposób przechowywania substancji chemicznych oraz środków myjących. Dzięki temu zadbasz o ekologię, zdrowie i komfort pracowników, a do tego będziesz postępować zgodnie z prawem.
Zmniejszenie ilości jednorazowych naczyń
Nadal sporym problemem w branży HoReCa są jednorazowe naczynia, które często są wykorzystywane przez firmy cateringowe przy daniach na wynos lub dostawie jedzenia. Na szczęście dziś do dyspozycji masz wiele rozwiązań m.in. papierowe pudełka, biodegradowalne słomki i miseczki czy też bambusowe sztućce. Możesz nawet oferować zniżki za zakup kawy do własnego kubka lub termosu.
W restauracji, barze czy w pubie oferuj jedynie wielorazowe naczynia i sztućce. Zadbaj także o to, żeby kucharze i inni pracownicy korzystali z wielorazowych produktów podczas pracy.
Wybór lokalnych i sezonowych produktów
Jak dbać o ekologię w branży HoReCa? Postaw na sezonowe menu lub wprowadź do niego 2-3 sezonowe dania. Dzięki temu będziesz wykorzystywać produkty, które są w danym momencie najtańsze i najłatwiej dostępne np. szparagi, truskawki bądź dynie. Taka metoda jest zgodna z ekologią – szczególnie gdy zdecydujesz się wybrać lokalnego dostawcę.
Wybór wysokiej jakości produktów z certyfikatami
Jakość zawsze idzie w parze z ekologią – nie inaczej jest w przypadku branży HoReCa. Dlatego w zrównoważonym lokalu gastronomicznym nie może zabraknąć certyfikowanych produktów, które były hodowane i uprawiane z myślą o środowisku naturalnym – bez zanieczyszczeń, chemii czy GMO. Przede wszystkim wybieraj produkty z poniższymi certyfikatami:
- QAFP,
- QMP,
- MSC,
- ASC,
- Jakość Tradycja.