Hotele, pensjonaty, kwatery agroturystyczne czy też pokoje gościnne – goście w Polsce mają do dyspozycji wiele obiektów noclegowych. Dzięki temu mogą dopasować miejsce noclegowe do swojego budżetu, oczekiwanego standardu czy też do sposobu spędzania czasu wolnego. Sprawdź, jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Polsce.
8 najpopularniejszych obiektów noclegowych w Polsce
Zgodnie z danymi GUS-u wiemy już, jakie obiekty noclegowe były najchętniej wybierane w Polsce w 2022 r. W zeszłym roku turyści skorzystali łącznie z 90 mln noclegów, co stanowi wzrost względem poprzedniego roku o 43,2%. Do tego najwięcej turystów wybierało obiekty noclegowe w województwie mazowieckim i małopolskim – dotyczy to zarówno turystów polskich, jak i zagranicznych.
Hotele
Bezsprzecznie to hotele należały do najpopularniejszych obiektów noclegowych w Polsce w 2022 roku. Według danych GUS-u w pierwszym półroczu 2022 roku w hotelach nocowało 10,5 mln osób, co stanowi wzrost względem poprzedniego roku o 65,6%.
Jakie hotele w Polsce były najczęściej wybierane? Statystyki pokazują, że zarówno zagraniczni goście, jak i Polacy najczęściej decydowali się na nocleg w hotelach 3- i 4-gwiazdkowych.
Co sprawia, że hotele należą do najpopularniejszych obiektów noclegowych w Polsce? Przede wszystkim oferują dostęp do szerokiego zakresu usług, włączając w to restaurację, centra fitness, baseny czy SPA. Oprócz tego często są położone w centrum miasta, co ułatwia dostęp do atrakcji turystycznych i biznesowych. To bazy noclegowe, które są wybierane zarówno podczas city break, jak i podczas wyjazdów służbowych, odwiedzania rodziny itd.
Ośrodki wczasowe
Zastanawiasz się, jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Polsce? Na liście nie mogło zabraknąć ośrodków wczasowych, które nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. W 2022 roku 690 tys. osób zdecydowało się na pobyt właśnie w tym obiekcie.
Co wpłynęło na tak dużą popularność ośrodków wczasowych? Duże znaczenie ma ich kompleksowość, która obejmuje zarówno wyżywienie, wygodny nocleg, jak i dodatkowe atrakcje. Istotna jest też ich lokalizacja, ponieważ bardzo często zapewnia bezpośredni dostęp do morza, gór czy jezior. Zazwyczaj noclegi w ośrodkach wczasowych gwarantują prywatność, a przy tym są tańsze od pokojów hotelowych.
Zakłady uzdrowiskowe
Na podstawie danych GUS z 2022 roku wiadomo, że w zakładach uzdrowiskowych nocowało 375,3 tys. osób. Zazwyczaj na pobyt w tej bazie noclegowej decydują się seniorzy, którzy przyjeżdżają tam w celach zdrowotnych. Oczywiście nie jest to jedyna grupa decydująca się na nocleg w uzdrowiskach. Zakłady uzdrowiskowe są także popularne wśród osób cierpiących na różne dolegliwości zdrowotne, które chcą skorzystać z oferowanych tam usług rehabilitacyjnych i terapeutycznych.
Wśród innych zalet można wymienić także malownicze krajobrazy i unikalny mikroklimat, a także możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz uprawiania różnych form aktywności fizycznej.
Ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe
Zgodnie z danymi z 2022 roku w ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych nocowało 346,8 tys. osób. Swoją popularność zawdzięczają uniwersalnemu charakterowi — łączą w sobie funkcje obiektów szkoleniowych i wypoczynkowych. Są idealnym wyborem dla firm, które chcą zorganizować konferencje, szkolenia czy wyjazdy integracyjne.
Często wyposażone w nowoczesne sale konferencyjne i w najnowsze rozwiązania technologiczne, co umożliwia przeprowadzanie profesjonalnych spotkań biznesowych. Do innych atutów można zaliczyć także takie atrakcje jak m.in.:
- sauny,
- spa i wellness,
- parki linowe,
- sale fitness,
- baseny,
- korty tenisowe.
Pokoje gościnne
Pokoje gościnne i kwatery prywatne były wybierane w 2022 roku przez 327,3 tys. osób z Polski i zagranicy. Popularność tych obiektów wiąże się z możliwością zetknięcia się z lokalną kulturą, poznania zupełnie innych zwyczajów oraz spróbowania regionalnych potraw.
Oczywiście ważna jest także atrakcyjna cena, co sprawia, że szczególnie nad morzem lub w górach turyści chętnie decydują się na nocleg w prywatnych pokojach. Tym bardziej że wiele kwater zapewnia wygodę porównywalną do hoteli o niższym standardzie oraz bliskość najważniejszych atrakcji turystycznych.
Kwatery agroturystyczne
Nie można zapomnieć także o kwaterach agroturystycznych, z których w 2022 roku skorzystało 264,4 tys. osób. Systematycznie wzrasta ta liczba, co wynika z popularności odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku, w pobliżu natury oraz z łatwym dostępem do lokalnych produktów. Kwatery agroturystyczne zapewniają również dodatkowe atrakcje na świeżym powietrzu np. spływy kajakowe, jazdę konną, wędrówki z lokalnym przewodnikiem lub naukę regionalnych tańców.