Ruszył sezon wakacyjny i choć w tym roku pogoda za oknem to prawdziwa sinusoida, to nie przeszkadza Polakom w podróżowaniu. Z tegorocznego badania „Polacy na Wakacjach 2024” przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster wynika, że ponad połowa dorosłych Polaków zamierza skorzystać z letniego urlopu. Gdzie w tym roku będziemy szukać słońca?
Czy Polacy wyjeżdżają na wakacje?
Nim zajmiemy się tegorocznymi planami Polaków, przyjrzyjmy się, jak wyglądały minione trzy lata pod tym względem.
W tym okresie ponad połowa dorosłych Polaków (54%) miała okazję cieszyć się letnim odpoczynkiem, co pokazuje preferencję do korzystania z urlopowego wypoczynku w cieplejszych miesiącach. Zimowy wypoczynek przyciągnął zdecydowanie mniejsze grono, bo tylko 12% respondentów.
Warto również zwrócić uwagę na inne okazje do wyjazdów: majówka przyciągnęła 22% Polaków, podczas gdy zwykły weekend pozwolił odpocząć 35% badanych, a przedłużony weekend (inny niż majowy) wykorzystało 19% respondentów. Z kolei aż co piąty Polak nie wyjeżdżał nigdzie od trzech lat, co może świadczyć o różnych barierach lub preferencjach dotyczących spędzania wolnego czasu.
W bieżącym roku – podobnie jak w latach poprzednich – ponad połowa Polaków (52%) planuje skorzystać z letniego urlopu, co potwierdza niesłabnącą popularność wyjazdów w okresie wakacji od szkoły.
Jak długo planujemy wypoczywać?
Średnia długość planowanego urlopu to około 11 dni. Największy odsetek respondentów (38%) planuje wypoczywać przez okres od 8 do 14 dni. Mniej niż jedna trzecia ankietowanych spędzi urlop trwający od jednego do siedmiu dni, a dłuższe wyjazdy są zdecydowanie rzadsze.
Gdzie pojedziemy? Polska nadal na czele
Kiedy przychodzi czas na wybór wakacyjnego celu podróży, większość Polaków decyduje się na pozostanie w granicach kraju. Z danych Instytutu Badań Pollster wynika, że aż 72% podróżujących w tym roku wybiera Polskę jako miejsce letniego wypoczynku.
Największym uznaniem cieszy się malownicze wybrzeże Bałtyku, które przyciąga niemal połowę wszystkich urlopowiczów (48%). Innym popularnym kierunkiem są Mazury – znane z krystalicznie czystych jezior – które wybrało 12% badanych.
Górskie regiony również nie pozostają daleko w tyle – Bieszczady i Tatry są na równi atrakcyjne dla 9% turystów, a na beskidzkie szlaki wybierze się 8% wczasowiczów. Mniej uczęszczane, ale równie urokliwe są Sudety i Kaszuby, które każde zgromadziły 6% miłośników wakacji w kraju.
Wyraźnie widać, że – mimo wielu możliwości zagranicznych podróży – piękno i różnorodność polskich krajobrazów wciąż są kuszące dla przeważającej części Polaków w okresie wakacyjnym.
Urlop za granicą – najpopularniejsze kierunki
Chociaż wiele osób nadal wybiera wypoczynek w kraju, 37% respondentów planuje spędzić urlop za granicą, głównie w Europie. Tradycyjnie już na czołowych miejscach znajdują się Grecja (20%), Chorwacja (17%), Włochy oraz Hiszpania wraz z Wyspami Kanaryjskimi (po 16%).
Poza Europę wybierze się 7% ankietowanych, którzy planują wakacje w Turcji (25%) i Egipcie (22%). Te kierunki od lat cieszą się dużym zainteresowaniem, choć coraz więcej osób decyduje się na dalsze podróże do krajów, takich jak Tunezja (12%), Tajlandia (12%) oraz USA (10%), a także Australia (7%) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (6%).
Wyjazdy w cieniu obaw?
Podróże – choć wiążą się przede wszystkim z przyjemnościami – niosą także pewne obawy. Niesprzyjająca pogoda (42%), choroby i problemy zdrowotne (34%) oraz wypadki (33%) to główne zmartwienia respondentów, które skłaniają wielu z nich (42%) do wykupienia ubezpieczenia turystycznego.
Źródło: Instytut Badań Pollster, Polacy na Wakacjach 2024, https://instytut-pollster.pl/case_study/polacy_na_wakacjach_2024.