Wielkimi krokami zbliża się finał 22. edycji Kulinarnego Pucharu Polski – najbardziej prestiżowego konkursu w polskiej branży gastronomicznej. Od lat Kulinarny Puchar Polski jest areną, na której młode talenty mają szansę zaprezentować swoje umiejętności, rywalizując o tytuł mistrza smaku. Co roku wydarzenie przyciąga zarówno uznanych szefów kuchni, jak i miłośników kulinariów, którzy mogą śledzić rozwój polskiej gastronomii na żywo.
Kulinarny Puchar Polski
Kulinarny Kuchar Polski może pochwalić się długą tradycją w naszym kraju – pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2001 roku.
Od tamtej pory wydarzenie ewoluowało w kierunku, który zdobył uznanie wśród najistotniejszych w kraju stowarzyszeń kulinarnych, takich jak m.in.: Fundacja Klubu Szefów Kuchni, Stowarzyszenie Euro-Toques Polska, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni.
Kulinarny Puchar Polski cieszy się również formalną rekomendacją World Association of Chefs’ Societie – Światowego Stowarzyszenia Społeczności Szefów Kuchni.
W poszukiwaniu najlepszych z najlepszych
Cel konkursu jest prosty – znaleźć mistrzów smaku, wesprzeć ich rozwój zawodowy i stworzyć kulinarny szlak najlepszych polskich kucharzy młodego pokolenia.
Organizatorów konkursu wspierają polskie autorytety gastronomii, dzięki czemu formuła konkursu jest transparentna – od eliminacji w konkursach nominowanych, aż do wielkiego finału. W rywalizacji biorą udział kucharze, którzy zwyciężyli w jednym z nominowanych konkursów – ich lista, a także system oceniania co roku są ustalane przez Radę Programową Kulinarnego Pucharu Polski.
Konkurs na przestrzeni lat pozwolił na odkrycie wielu znakomitych kucharzy, takich jak m.in. Tomasz Purol, Rafał Grzegorzek, Paweł Salamon czy Maciej Pisarek. Na widowni co roku zasiadają uznani szefowie kuchni z całego kraju.
Smak i troska o środowisko – składniki obowiązkowe
W tegorocznej edycji Kulinarnego Pucharu Polski duetem obowiązkowym jest smak i dbałość o środowisko.
Zadaniem uczestników będzie przygotowanie przystawki z użyciem gęsiej wątróbki oraz dania głównego z kaczką. Uczestnicy muszą również wykorzystać pozostałe składniki obowiązkowe podane przez przewodniczącą jury:
- w przystawce – maliny, orzechy włoskie, polski ocet owocowy, gruszki i gorzką czekoladę,
- w daniu głównym – polską nalewkę owocową, polską kaszę, borowiki, kapustę białą lub włoską i olej z esencją masła.
Dodatkowo od kucharzy oczekuje się, że dania zostaną przygotowane w duchu zero waste. Z takim podejściem konkurs nie tylko promuje wykorzystanie lokalnych, polskich produktów, ale również podkreśla wagę odpowiedzialnego gospodarowania zasobami.
Oczekuje się, że uczestnicy będą kreatywni nie tylko w smaku, ale i w sposobie, w jaki szanują naszą planetę. To świetna okazja, by pokazać, że można gotować wyśmienicie, dbając jednocześnie o środowisko.
Kiedy poznamy mistrzów smaku? Finał KPP 2024
Finał 22. edycji Kulinarnego Pucharu Polski odbędzie się już 26 września podczas targów POLAGRA w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
W tegorocznym jury zasiądą Jarosław Owczarzyk, Sebastian Krauzowicz oraz Grzegorz Lis. Przewodniczącą jury została Iwona Niemczewska – członkini Zarządu Fundacji Klubu Szefów Kuchni oraz właścicielka restauracji Z drugiej strony lustra.
Co ciekawe, Kulinarny Puchar Polski powraca po trzech latach przerwy, którą spowodowała pandemia, na targi POLAGRA – prawdziwe święto polskiej branży spożywczej, HoReCa i foodtech. To nie tylko miejsce prezentacji produktów i technologii, ale też wyjątkowa okazja, by zasięgnąć inspiracji i znaleźć rozwiązania, które usprawniają pracę obiektów gastronomicznych i noclegowych.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź oficjalną stronę Kulinarnego Pucharu Polski i bądź na bieżąco.