W dniach 26–30 października 2025 roku na pokładzie promu turystycznego Costa
Favolosa odbyły się European Cocktail Championship Genova 2025 – Mistrzostwa
Europy Barmanów organizowane przez włoskie stowarzyszenie AIBES przy
współudziale Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów (IBA).
W barwach Stowarzyszenia Polskich Barmanów (SPB) wystąpili: Agnieszka Cieślar jako zawodniczka, oraz Krzysztof Michalak, wiceprezydent i sekretarz SPB – jako
oficjalny delegat.
W rywalizacji wzięło udział 23 zawodników z europejskich stowarzyszeń
barmańskich. Jury oceniało m.in. test wiedzy (60 pytań), przygotowanie koktajlu,
wykonanie dekoracji, technikę pracy oraz prezentację w języku angielskim.
Po zaciętej rywalizacji i bardzo wysokim poziomie prezentacji Agnieszka Cieślar
zdobyła tytuł Mistrzyni Europy 2025 w kategorii Art Deco (najlepsza dekoracja
koktajlu).
To kolejny znaczący sukces utalentowanej barmanki — w 2018 roku zdobyła tytuł
Mistrzyni Świata podczas konkursu IBA World Cocktail Championship w Tallinnie.
Jej osiągnięcie ponownie potwierdza wysoki poziom polskiej sceny barmańskiej
oraz profesjonalizm reprezentantów SPB.
Podczas rejsu zawodnicy mieli również okazję poznać kulturę regionu, odwiedzając
Genuę, Barcelonę i Marsylię. Wspólne posiłki, wymiana doświadczeń i doskonała
atmosfera sprzyjały integracji środowiska barmańskiego z całej Europy.
W trakcie gali finałowej ogłoszono również wyniki w kategorii najlepszego koktajlu:
- 1. miejsce – Martin Vogeltanz (Czechy),
- 2. miejsce – Norbert Toth (Węgry),
- 3. miejsce – Pierre Munier (Francja).
Zwieńczeniem sezonu barmańskiego 2025 będą Mistrzostwa Świata IBA w
Kolumbii, które rozpoczynają się już 23 listopada. Polskę i Stowarzyszenie Polskich
Barmanów reprezentować będzie Piotr Gutowski.


