Sprzedaż alkoholi – drinków, piwa czy wina – może stanowić dużą część całkowitej sprzedaży restauracji. Co jednak zrobić, gdy Twój lokal utracił zezwolenie na sprzedaż alkoholu? Jakie kroki należy podjąć, by otrzymać ponownie koncesję? I co zrobić, by w międzyczasie minimalizować straty? Przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowy poradnik, który pomoże Ci poradzić sobie z tą trudną sytuacją.
Koncesja na sprzedaż alkoholu – kiedy może zostać cofnięta?
Zanim zaczniesz starać się o ponowne uzyskanie zezwolenia, warto zrozumieć, w jakich sytuacjach koncesja na sprzedaż napojów alkoholowych może zostać odebrana.
Organ zezwalający ma obowiązek cofnąć zezwolenie, jeśli:
- sprzedasz alkohol osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw,
- sprzedasz lub podasz napoje zawierające ponad 18% zawartości alkoholu w ośrodkach szkoleniowych lub w domach wypoczynkowych,
- nie będziesz przestrzegać warunków sprzedaży napojów alkoholowych określonych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,
- nie wezwiesz policji lub straży miejskiej do awanturujących się klientów, a incydent powtórzy się min. dwukrotnie w ciągu sześciu miesięcy,
- sprzedasz alkohol pochodzący z nielegalnych źródeł,
- sfałszujesz dane w oświadczeniu o rocznej wartości sprzedaży napojów alkoholowych,
- popełnisz przestępstwo, aby osiągnąć korzyść majątkową,
- otrzymasz orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej objętej zezwoleniem.
Co powoduje utrata zezwolenia na sprzedaż alkoholu?
Przede wszystkim bez koncesji nie możesz podawać alkoholu gościom, co może obniżyć obroty i zmniejszyć atrakcyjność Twojego lokalu.
Jeśli po utracie zezwolenia nadal będziesz sprzedawać lub podać napoje alkoholowe narażasz się na wysokie kary finansowe. Kary mogą wynieść nawet do 720 tysięcy złotych, a sąd może także wydać orzeczenie o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej.
W przypadku cofnięcia koncesji konieczna może być współpraca z kancelarią prawną, co generuje dodatkowe koszty. Strata koncesji może również negatywnie wpłynąć na wizerunek restauracji, zniechęcając klientów, efektem czego będzie drastyczny spadek przychodów.
Jak odzyskać koncesję na sprzedaż alkoholu?
Przede wszystkim pamiętaj, że w przypadku cofnięcia zezwolenia wniosek o ponowne wydanie możesz złożyć nie wcześniej niż po 3 latach od dnia wydania decyzji o cofnięciu. Po upływie tego okresu możesz ponownie ubiegać się o koncesję na sprzedaż alkoholu. O tym, jakie kroki należy podjąć, pisaliśmy więcej w ostatnim artykule.
Jak minimalizować straty cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu?
Utrata koncesji na sprzedaż alkoholu może wydawać się poważnym ciosem dla Twojej restauracji, ale nie musi oznaczać końca świata. Możesz na wiele sposobów zminimalizować straty, a nawet przekształcić tę trudną sytuację w zupełnie nowe szanse.
Przede wszystkim skup się na rozwijaniu oferty bezalkoholowych alternatyw. Drinki w wersji soft, świeżo wyciskane soki, a także herbaty i kawy mogą przyciągnąć klientów szukających zdrowych, oryginalnych opcji. Stwórz kreatywne menu napojów zero, które zaspokoją gusta nawet najbardziej wymagających gości, rekompensując im brak alkoholu.
Zadbaj też o podniesienie jakości usług – wsłuchaj się w potrzeby gości i staraj się na nie odpowiadać. Zadowoleni goście szybciej zapomną o drobnym braku w Twojej karcie napojów.
Dzięki tym działaniom Twoja restauracja nie tylko przetrwa trudny okres po utracie koncesji na alkohol, ale także może odkryć nowe możliwości rozwoju i zdobyć nowe grono zadowolonych gości. Każda trudność niesie za sobą szansę na innowacje i poprawę – podstawą jest odpowiednie podejście i kreatywność w zarządzaniu ofertą.