Menu to wizytówka każdej restauracji. Twoim zadaniem jako restauratora lub szefa kuchni jest stworzenie menu, które podbije kubki smakowe gości, wyróżni restaurację oraz spełni różne potrzeby konsumentów. Z perspektywy restauratora ważne jest także dopasowanie dań tak, aby zminimalizować liczbę odpadów i ograniczyć marnowanie żywności. Sprawdź, jak stworzyć menu restauracyjne, które będzie smaczne, różnorodne i opłacalne.
Dopasuj menu do charakteru restauracji i grupy docelowej
Prowadzisz elegancką restaurację typu fine dining, a może przytulną restaurację dla rodzin z dziećmi? Zastanów się, kim jest grupa docelowa, jakie ma potrzeby i ile jest w stanie zapłacić za jedzenie.
Pamiętaj, że grupa docelowa oraz charakter restauracji decyduje także o tym, jak rozbudowana będzie karta. W większości restauracji menu jest podzielone na 6 części:
- zimne przystawki,
- ciepła przystawki,
- zupy,
- dania główne,
- sery,
- desery.
W restauracji skierowanej dla całej rodziny możesz pominąć zimne i ciepłe przystawki, a także sery. Zazwyczaj wystarczy podział na:
- zupy,
- dania główne,
- desery,
- dania dla dzieci – powinna tam znaleźć się specjalna oferta dla najmłodszych.
Czy wiesz, że jeśli kierujesz ofertę do zamożnej klienteli, to warto zaokrąglić cenę. Końcówki typu 20,99 lub 20,5 sprawdzą się w tańszych lokalach gastronomicznych.
Dodaj informację o alergenach
Chcesz wiedzieć, jak stworzyć menu restauracyjne, które będzie spełniało oczekiwania gości? Pamiętaj, żeby w treści znalazła się informacja o alergenach. Warto też oznaczyć zielonym listkiem dania, które są wegańskie bądź wegetariańskie, dzięki czemu ułatwisz gościom wybór potraw dostosowanych do ich diety.
Pamiętaj, że od 2014 roku masz obowiązek dodawania w menu restauracyjnym informacji o alergenach w potrawach. Możesz je podać w opisie każdej potrawy bądź umieścić w osobnej tabeli. W ustawie zostały uwzględnione najpopularniejsze alergeny pokarmowe, są to m.in.: jajka, gorczyca, orzeszki ziemne, ryby, skorupiaki, seler, mleko, orzechy czy zboża zawierające gluten.
Opisz dania zawarte w menu restauracji
W menu możesz stosować nazwy własne dań bądź też zdecydować się na większą prostotę. Dobrym pomysłem jest dodanie opisu do każdego dania. Dzięki temu goście będą wiedzieli, z czego naprawdę składa się potrawa. Wystarczający będzie spis najważniejszych składników, który znajdzie się tuż pod nazwą dania.
Zadbaj o to, żeby menu restauracyjne było różnorodne i nie umieszczaj obok siebie zbyt podobnych dań. W ten sposób karta będzie wydawała się bardziej urozmaicona, a goście nie zniechęcą się np. kilkoma potrawami ze smażonym filetem z kurczaka, duszoną wołowiną lub grillowanymi warzywami.
Sezonowe dania w menu
Oprócz stałego menu składającego się z kilku najchętniej wybieranych potraw zaoferuj też gościom kartę z sezonowymi składnikami. Jak stworzyć menu restauracyjne dopasowane do sezonu? Z wyprzedzeniem zastanów się, jakie owoce, warzywa bądź dania są typowe dla konkretnego miesiąca lub pory roku. Dzięki temu wyjdziesz naprzeciw oczekiwaniom klientów. Jednocześnie wykorzystasz świeże produkty, które w sezonie są tańsze, bardziej aromatyczne i zachwycają swoim smakiem.
Jakie sezonowe produkty spożywcze warto wykorzystać?
- Wiosna – w wiosennym menu nie może zabraknąć szparagów, rzodkiewek i koperku. Pojawiają się też wczesne gatunki malin, jagód i truskawek.
- Lato – postaw na świeże owoce typu truskawki, brzoskwinie czy też borówki. W menu nie może też zabraknąć pomidorów, cukinii oraz pachnącej bazylii.
- Jesień – do karty warto dodać dania z dyni, grzybów i jabłek. Świetnie sprawdzi się też rozgrzewająca herbata i kawa typu pumpkin spice.
- Zima – to sezon mocno kojarzony ze świętami, więc warto dodać desery z przyprawą piernikową, mandarynkami, pomarańczami lub cytrynami. Do dań głównych dodaj brukselkę, kalafior i rzepę, a do tego zaproponuj też zimowe herbatki z miodem, cynamonem i żurawiną.
Przeciwdziałaj marnowaniu żywności i pieniędzy
Marnowanie żywności to problem moralny, społeczny i ekonomiczny. Możesz temu zapobiec lub znacznie ograniczyć to zjawisko. Jak stworzyć menu restauracyjne, które przeciwdziała marnowaniu żywności? Już na etapie wybierania potraw, które chcesz serwować, postaraj się maksymalnie wykorzystać zamawiane produkty. Szczególnie dotyczy to łodyg warzyw, skórek czy też pestek. Wyczarujesz z nich pyszne marynaty, buliony i przekąski, które podbiją kubki smakowe gości. Jednocześnie zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy, a tym samym zyskasz pewność, że stworzyłeś menu atrakcyjne, przemyślane i oszczędne.