Recepcja to wizytówka każdego hotelu, która odpowiada za dobre pierwsze wrażenie. Dlatego bardzo ważne jest to, aby zadbać o każde detal w tym także o strój recepcjonisty, Sprawdź, czym powinien wyróżniać się strój recepcjonisty i jakiego hotelowego dress code warto przestrzegać.
Jaki powinien być strój recepcjonisty w hotelu?
Strój recepcjonisty lub recepcjonistki powinien być przede wszystkim zadbany, a także dopasowany do charakterystyki hotelu. Warto rozejrzeć się po lobby i określić styl, jaki panuje wewnątrz. Należy zastanowić się też, jacy goście odwiedzają najczęściej hotel. Pamiętaj, że uniform recepcjonisty w hotelu powinien być dopasowany również do gościa hotelowego. Zatem, jeśli Twoi gości wybierają najczęściej styl oficjalny, to tak samo powinni wyglądać pracownicy. Zazwyczaj jest to konieczne w luksusowych hotelach 4- i 5-gwiazdkowych czy też w obiektach skierowanych do klientów biznesowych.
Jeśli hotel odwiedzają turyści w luźnych, codziennych stylizacjach, oficjalny garnitur nie jest konieczny. Wtedy najlepiej sprawdzi się styl smart casual.
Przykładowy strój recepcjonistki
Standardowym zestawem dla recepcjonistki jest garsonka, która składa się z żakietu i spódnicy – ewentualnie spodni. Ważne jest to, aby ubrania były dobrze dopasowane do sylwetki, a jednocześnie nie były zbyt opięte. Dzięki temu recepcjonistka hotelowa będzie wyglądała elegancko i zyska pełną swobodę ruchów. Niezbędnym elementem jest też koszula z długim rękawem, która koniecznie powinna być wykonana z dobrej jakości materiału. Casualową wersją może być jasna bluzka – z krótkim bądź długim rękawem. Do tego recepcjonistka może ubrać spodnie lub spódnicę w ciemnym kolorze.
Kluczowe jest to, żeby uniform recepcjonistki zasłaniał ramiona i pachy. Wskazane jest też to, aby nosiła rajstopy i buty z zakrytymi piętami i palcami.
Przykładowy strój recepcjonisty
Klasyczny uniform recepcjonisty w hotelu składa się z garnituru i koszuli – koniecznie zadbaj o odpowiednią długość rękawów koszuli. W eleganckich hotelach niezbędny będzie też krawat, który podkreśli prestiż obiektu.
Co w przypadku bardziej casualowych stylizacji? Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie sportowa marynarka lub sama koszula np. w kratkę. Niekiedy sprawdzi się nawet koszulka polo i sportowe obuwie – to dopuszczalny strój w ośrodkach rehabilitacyjnych lub w resortach wakacyjnych.
Uniwersalne zasady hotelowego dress code
- Długość bluzki powinna być taka, żeby podczas poruszania się nie dochodziło do odsłonięcia brzucha bądź pleców.
- Ramiona i pachy powinny być zakryte – bez względu na rodzaj obiektu czy też porę roku.
- Ubrania nie mogą prześwitywać.
- Ubrania powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, wtedy mają właściwości oddychające.
- Nogi nie powinny być odkryte powyżej kolan. Krótsze spódnice lub spodenki mają negatywny wpływ na wizerunek hotelu oraz pracowników.
- Kluczowe znaczenie ma to, żeby uniform pozwalał pracownikowi na swobodne poruszanie się i nie krępował ruchów podczas wykonywania codziennych obowiązków.
- Podczas wybierania uniformu i hotelowego dress codu trzymaj się zasady trzech kolorów – dotyczy to również butów pracowników.
- Recepcjonistki mogą zakładać delikatną biżuterię np. krótkie kolczyki wkręty, delikatne bransoletki lub naszyjniki. Należy się jednak wystrzegać się symboli religijnych i tych kojarzących się z ideami.
- Duże znaczenie ma też makijaż, który powinien być naturalny – dobrze sprawdzi się manicure w kolorach nude, tusz do rzęs i usta w naturalnym kolorze.
- Pracownicy recepcji powinni mieć odsłoniętą twarz, ponieważ wzbudza to większe zaufanie gości. Dlatego dobrze sprawdzą się koki lub zaczesane włosy do tyłu.
Jaki materiał na uniform recepcjonisty warto wybrać?
Jakość materiału, z którego wykonano strój recepcjonisty w hotelu, jest bardzo ważny. Może on nawet podkreślić prestiż obiektu oraz przede wszystkim wpłynąć na komfort pracowników. Ważna jest trwałość materiałów, dzięki temu strój będzie się schludnie prezentować przez długi czas.
Najlepiej sprawdzą się naturalne tkaniny z domieszką np. elastanu lub modalu. Dzięki temu uniform będzie bardziej elastyczny i pozwoli skórze swobodnie oddychać. Kluczowe znaczenie ma także to, by materiał był odporny na zagniecenia i odbarwienia od wilgoci.
Kolor stroju recepcjonisty w hotelu
Jakie kolory uniformu recepcjonisty w hotelu sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim takie, które są zgodne z charakterem obiektu oraz identyfikacją wizualną hotelu. Najważniejszy jest spójny przekaz, który pozostanie w pamięci odbiorców. Najczęściej jednak królują stonowane kolory – ze względu na ich przekaz oraz ponadczasowy charakter. Sprawdź, jakie kolory w przypadku stroju dla recepcjonisty będą najlepsze.
- Czarny – kojarzy się z luksusem, elegancją i prestiżem, świetnie sprawdzi się w obiektach skierowanych do klientów klasy premium lub biznesowych.
- Biały – to symbol nowoczesności, minimalizmu, elegancji i prostoty, dlatego tak popularne są białe koszule dla pracowników hoteli.
- Granat – wzbudza szacunek, zaufanie oraz respekt, a jednocześnie nie tworzy tak dużego dystansu, jak czarny kolor.
- Szary – to świetna alternatywa dla czerni i granatu. Szary kolor budzi respekt, kojarzy się z profesjonalizmem i niezawodnością.
- Niebieski – wzmacnia autorytet, łagodzi, budzi zaufanie i uspokaja. Dobrym rozwiązaniem są koszule w tym kolorze.
- Zielony – choć kojarzy się z łagodnością i spokojem, to nie jest zalecany jako główny kolor stroju biznesowego, ponieważ może sprawiać wrażenie nudnego. Zamiast tego idealnie sprawdzi się, jako element galanterii takiej jak np. apaszka i krawat.
- Brąz – nie jest zalecany do stroju biznesowego, ponieważ budzi negatywne emocje i obniża autorytet. Jedynym rozwiązaniem mogą być brązowe spodnie w towarzystwie niebieskiej koszuli, ale tylko w obiektach o niższym standardzie.
- Czerwony – można wybierać ten kolor jedynie do dodatków. Czerwień kojarzy się z manifestacją siły lub zakazem, przez co budzi negatywne emocje.