Już 1 stycznia 2024 roku weszła w życie nowa akcyza na napoje alkoholowe. Czy nowy rok oznacza też podwyżki cen? Jakie są aktualne stawki akcyzy na alkohol i papierosy? Sprawdź to!
Wzrost akcyzy na alkohol i papierosy w 2024 roku – ile wyniesie?
Od początku 2024 roku obowiązują podwyższone stawki akcyzy na niektóre produkty alkoholowe. Aż o 5% wzrosła stawka na alkohol etylowy, piwo, wino oraz napoje fermentowane. Jedynym wyjątkiem jest cydr i perry, których zawartość alkoholu jest niższa niż 5%. Podwyżka objęła również wyroby pośrednie.
Nowy rok przyniósł też wzrost akcyzy na papierosy. Minimalna stawka w 2024 roku będzie wynosić 105% całkowitej kwoty akcyzy, która jest naliczana od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów. Warto też zaznaczyć, że wzrosła również kwotowa część akcyzy na papierosy i tytoń do palenia – obecna stawka jest wyższa o 10%.
Podstawa prawna podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy
Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy, która nastąpiła w 2024 roku, ma podstawy prawne w nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Do jej uchwalenia doszło w 2021 roku, a zawarte tam stawki mają obowiązywać do 2027 roku. Po tym czasie może zostać utrzymana stawka akcyzy bądź też wzrosnąć.
W ustawie zostały też zawarte dokładne stawki akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe, które mają wzrosnąć także w 2025 i 2026 roku.
Co w praktyce oznacza podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy?
Z pewnością nie oznacza to tego, że część podwyżki producenci wezmą na siebie. Tym bardziej że w ostatnich latach wzrosła też cena surowców. Wzrost akcyzy wpływa także na kwotę VAT, jaką producenci będą musieli zapłacić. Dlatego trzeba się spodziewać wzrostu cen alkoholu i wyrobów tytoniowych. Eksperci zaznaczają, że średnio może to oznaczać wyższą cenę za butelkę piwa o kilkadziesiąt groszy, paczki papierosów o ponad 60 gr oraz wódki o prawie 2 zł.
Ceny alkoholi i papierosów będą podnoszone stopniowo, ponieważ część tych produktów, jaka jest jeszcze dostępna na rynku, ma akcyzę zapłaconą w 2023 roku. Należy spodziewać się wzrostu cen papierosów od początku marca.
Jaki wpływ może to mieć na branżę gastronomiczną? Przede wszystkim lokale oferujące napoje alkoholowe, będą podnosiły ceny tych wyrobów. Może to spowodować wzrost popularności tańszych napojów niskoprocentowych np. cydru.