Te małe, uciążliwe insekty nie zważają na liczbę gwiazdek ani renomę hotelu. Każde ich wykrycie to cios dla reputacji obiektu, mogący zniweczyć lata pracy i kosztować miliony złotych. Dlaczego pluskwy stają się coraz większym problemem dla branży HoReCa i jak skutecznie się przed nimi bronić? Poznaj nowoczesne metody walki z tymi nieproszonymi gośćmi.
Lato i pluskwy – wyzwanie dla branży HoReCa
Gdy przybywa turystów w okresie wakacyjnym problem pluskiew w hotelach staje się bardziej palący. Goście, obsługa i dostawcy mogą nieświadomie wprowadzać te uciążliwe owady do obiektów noclegowych. Branża hotelarska, która dynamicznie odbudowuje się po pandemii, notuje coraz większy ruch. Według portalu Statista.com, w lipcu 2020 roku stopa zajętych miejsc noclegowych dla turystów na świecie wyniosła 42%, natomiast w lipcu 2023 roku osiągnęła już 71%[1]. Problem z pluskwami w okresie wakacyjnym również pokazują jasno dane Google, wskazując największe zainteresowanie tym tematem w czerwcu, lipcu i sierpniu[2].
Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na to, że pluskwy przenoszą groźne choroby, ich ugryzienia mogą powodować silny dyskomfort, swędzenie, a czasami ból, negatywnie wpływając na samopoczucie
i komfort snu hotelowych gości. Branża HoReCa musi być gotowa na skuteczną walkę z problemem pluskiew, aby chronić swoją reputację i zapewnić najwyższy standard pobytu. Dlatego warto zatrudnić kompetentnych i doświadczonych ekspertów, którzy nie tylko skutecznie usuną te uciążliwe insekty, ale także będą przestrzegać wszelkich zasad BHP i dbać o ochronę środowiska. – mówi Maciej Wargocki ekspert Pest Control z Rentokil Initial Polska
Prewencja kluczem do sukcesu: jak chronić swój biznes?
Budowa reputacji hotelu trwa lata, ale wystarczy jeden niefortunny przypadek, gdy klient opublikuje zdjęcie pluskiew w pokoju hotelowym w mediach społecznościowych, aby zniszczyć tę ciężko wypracowaną renomę. Obsługa obiektu powinna być przeszkolona w rozpoznawaniu oznak obecności pluskiew, aby zapobiec ich rozmnażaniu i rozprzestrzenianiu. Eksperci branży Pest Control radzą, jakie kluczowe kroki należy podjąć podczas przygotowywania pokoju hotelowego do przybycia gości:
- Dokładna inspekcja pokoju: Sprawdź wszelkie szwy, wnętrza poszewek, okolice zamków błyskawicznych na sofach i krzesłach, miejsca, gdzie meble stykają się ze ścianą, uszczelki drzwi i szuflad oraz okolice elementów ozdobnych.
- Nie lekceważ zawiadomień gości: Każde zgłoszenie o występowaniu pluskiew w hotelu powinno być traktowane poważnie. Nawet jeśli ukąszenie komarów może być mylone z ugryzieniami pluskiew, należy dokładnie sprawdzić pokój.
- Poszukiwanie jaj: Jaja pluskiew są mlecznobiałego koloru i mają około 1 mm długości. Najczęściej można je znaleźć w szczelinach i zagięciach.
- Inspekcja pokojów przyległych: Sprawdź pokoje obok oraz te znajdujące się nad i pod zainfekowanym pomieszczeniem.
- Wyczuwanie zapachu: Pluskwy wydzielają słodki, przypominający kolendrę zapach, który może wskazywać na ich dużą obecność.
- Ciemne plamy: Ekskrementy pluskiew mają formę czarnego płynu. Poszukaj na materacu i prześcieradle małych ciemnych plamek.
Nowoczesne rozwiązania w walce z pluskwami
Gdy pluskwy pojawią się w hotelu lub pensjonacie właściciele są prawnie zobligowani do przeprowadzania dezynsekcji aż do całkowitego pozbycia się szkodników. Stosując tradycyjne, chemiczne środki owadobójcze, potrzeba zwykle trzech sesji, stosowanych w odstępach od 7 do 10 dni, aby efektywnie się ich pozbyć. Jednakże nie zawsze są one skuteczne w eliminacji jaj, z których mogą wykluć się nowe osobniki. Aby usunąć problem za pomocą jednej sesji zabiegu, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która stosując nowoczesne techniki zapewni najwyższy poziom ograniczenia ryzyka i bezpieczeństwa. Dzięki temu szybko i sprawnie usunie pluskwy, bez konieczności wyrzucania zanieczyszczonego sprzętu, co oszczędzi czas i pieniądze hotelarzy. Jedną z najskuteczniejszych metod, stosowanych przez liderów w branży DDD (Dezynfekcja, Dezynsekcja, Deratyzacja) jest ta, wykorzystująca wysoką temperaturę. Zabieg z użyciem parownicy wykonywany jest miejscowo na łóżkach, fotelach i wykładzinach. Zabiegi termiczne jako jedyne są w stanie unieszkodliwić wszystkie stadia rozwojowe pluskiew od jaj po osobniki dorosłe. Pluskwy ukrywają się wszędzie, w meblach, instalacji elektrycznej, sprzętach elektronicznych. Nie wszystkie przedmioty znajdujące się w pokoju hotelowym mogą jednak zostać poddane zabiegowi parowemu, dlatego wiodący na świecie dostawcy usług profesjonalnego zabezpieczenia przed szkodnikami często uzupełniają go miejscowymi opryskami i rozpylaniem naturalnej ziemi krzemionkowej. Już wkrótce w Polsce pojawi się również innowacyjna metoda Entotherm, która polega na podniesieniu temperatury w całym pomieszczeniu do pięćdziesięciu pięciu stopni Celsjusza, by przy okazji jednego zabiegu wszystkie pluskwy i jaja zostały skutecznie unieszkodliwione. – dopowiada Maciej Wargocki z Rentokil Initial Polska.
[1] Statista.com, Monthly occupancy rate of hotels worldwide from 2020 to 2023, https://www.statista.com/statistics/1339064/worldwide-hotels-occupancy-rate-by-month/ (dostęp: 21.06.2024)
[2] Trends.google.com, Pluskwy, zainteresowanie w ujęciu czasowym, https://trends.google.com/trends/explore?date=today%205-y&q=Pluskwy&hl=pl (dostęp: 21.06.2024)