Foodtech to jedno z najmodniejszych określeń, jakie elektryzuje branżę spożywczą i gastronomiczną. Skąd wzięła się popularność foodtech? Wynika z ogromnego potencjału, który jest w stanie zrewolucjonizować i unowocześnić cały sektor spożywczy. Z drugiej strony to także odpowiedź na problemy współczesnego świata. Poznaj trendy foodtech na 2024 rok i sprawdź, jak mogą odmienić Twój biznes.
Technologie IT – odpowiedź na marnowanie żywności
Jedną z najważniejszych bolączek współczesnego świata jest marnowanie żywności. Szacuje się, że w Polsce marnuje się ok. 4,8 mln ton żywności rocznie. Problem ten wiąże się nie tylko z przeciętnymi mieszkańcami Polski, ale również z firmami z branży gastronomicznej. Prowadzi to do strat ekonomicznych i degradacji środowiska Dlatego trendy foodtech na 2024 roku dotyczą technologii IT, które mają przeciwdziałać marnowaniu jedzenia. Wśród najpopularniejszych rozwiązań są inteligentne opakowania, aplikacje do śledzenia marnowania żywności, a także platformy redystrybucji żywności. Przykładem takiej technologii jest Venturis HoReCa, która ma ograniczyć marnowanie jedzenia, a tym samym również zmniejszyć koszty w gastronomii, hotelarstwie, a także w sektorze publicznym.
Roślinne zamienniki mięsa
Kolejnym trendem foodtech, który utrzymuje się już od kilku lat, jest produkcja zamienników mięsa. Ten obszar nadal ma spory potencjał – tym bardziej że już ponad 3 mln Polaków zrezygnowało z jedzenia mięsa. Rosnącym zainteresowaniem branży technologicznej odznacza się również mięso hodowane komórkowo.
Wielu ekspertów uznaje, że właśnie te dwa rozwiązania w przyszłości uzupełnią rynek tradycyjnej hodowli mięsa. Przede wszystkim ze względu na niższe koszty produkcji oraz większą neutralność dla środowiska.
Automatyzacja jedzenia
Coraz większa automatyzacja jest dostrzegalna już właściwie w każdym obszarze w branży gastronomicznej – od wykorzystywania robotów do zbierania plonów, po bezobsługowe dowożenie jedzenia czy nawet przygotowywanie potraw przez roboty. Choć obszar ten wymaga ciągłego rozwoju, to jednak w przyszłości może to doprowadzić do całkowitego zautomatyzowania tego łańcucha.
Wśród trendów foodtech na 2024 rok z zakresu automatyzacji jedzenia na szczególną uwagę zasługuje robotyzacja branży. Coraz częściej roboty będą wykorzystywane do dostarczania zamówień – szczególnie w przypadku lokalnych działalności. Automatyzacja dotyczy również unowocześniania aplikacji do dostaw i zamawiania żywności. Te rozwiązania mają zapewniać odbiorcom łatwy dostęp do różnych kuchni świata, oszczędność czasu i wygodę. Użytkownicy chętnie też będą korzystali z aplikacji, które umożliwiają im personalizację zamówienia np. dodanie ulubionych składników.
Upcykling w branży gastronomicznej
Upcykling to kolejny trend w branży gastronomicznej, który ma ograniczyć marnowanie żywności. Polega na wykorzystaniu żywności lub produktów ubocznych przetwarzania jedzenia do tworzenia nowych produktów spożywczych. To metoda dobrze znana w tradycyjnej kuchni np. wykonywanie galaretki z przejrzałych owoców, gotowanie bigosu z resztek mięsa i kiełbas, a także przyrządzanie kiełbas z kawałków mięsa. Bez poddania tych składników upcyklingowi z pewnością żywność trafiłaby do kosza lub jako pasza dla zwierząt.
W swoim lokalu gastronomicznym możesz bardzo łatwo wykorzystać upcykling, a tym samym ograniczyć straty ekonomiczne i marnowanie żywności. Dobrym przykładem jest brokuł. Powszechne jest wykorzystanie róży tego warzywa, ale często wyrzucana jest łodyga. Możesz to zmienić, dodając do menu krem lub pastę z brokuł.
Czas na grzyby na talerzu
Kolejnym trendem foodtech w 2024 roku będzie wykorzystywanie alternatywnych źródeł białka. Jednym z najpopularniejszych przykładów będą grzyby, które mogą być zamiennikiem dla mięsa.
Coraz więcej startupów działa właśnie w obszarze poszukiwania alternatywnych źródeł białka. Jednym z nich jest PROTEINrise. Badania i produkcja nie dotyczy jedynie grzybów, ale również wprowadzenia na rynek wysokobiałkowego koncentratu z białka grochu. Ma to być doskonały zamiennik mleka i produktów mlecznych.
Technologia blockchain do śledzenia ruchu produktów spożywczych
Trendem foodtech w 2024 roku jest też wykorzystanie technologii Blockchain, postrzeganej za ogromną szansę dla producentów oraz konsumentów. Na czym to polega? To technologia, która umożliwia śledzenie surowców i produktów – od początkowych etapów upraw, aż do momentu, gdy trafią na stół. To szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku produktów egzotycznych, które charakteryzują się długim łańcuchem dostaw. Dotyczy to m.in. winogron, oleju palmowego i kokosa.
Podsumowanie
Nowoczesne technologie w branży gastronomicznej i spożywczej mają być sposobem na poradzenie sobie z wieloma problemami współczesnego świata. Dzięki nim można ograniczyć marnowanie żywności, straty finansowe, a także usprawnić działanie przedsiębiorstwa. Rozwiązaniem stają się też trendy foodtech na 2024 rok, które skutecznie odpowiadają na potrzeby sektora gastronomicznego.