Lokale gastronomiczne prześcigają się w metodach docierania do klientów. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań jest live cooking, czyli po prostu gotowanie na żywo. Czy ten rodzaj gotowania sprawdzi się w Twojej restauracji? Jakie zalety i wady ma live cooking? Sprawdźmy to.
Co to jest live cooking?
Już sama nazwa wyraźnie wskazuje na to, czym jest live cooking. To gotowanie na żywo, podczas którego kucharz może nawiązywać bezpośredni kontakt z gośćmi, odpowiadać na ich pytania i opowiadać o poszczególnych etapach przyrządzania jedzenia. Live cooking to show, które ma stanowić dodatkową atrakcję, która wyróżnia lokal gastronomiczny.
Live cooking może odbywać się przy stoliku i polegać np. na przyrządzeniu na żywo wybranego dania. Częściej wybierane jest w restauracjach gotowanie na żywo w otwartej kuchni, aby goście mogli w dowolnej podejrzeć, jak przyrządzane są zamówione przez nich potrawy. Ma to podkreślić autentyczność restauracji oraz być dodatkową rozrywką.
Coraz częściej live cooking jest też transmitowany na platformach społecznościowych typu YouTube, Instagram, TikTok lub Facebook.
Live cooking – do jakich restauracji?
Chcesz, by live cooking stał się dodatkową atrakcją restauracji? Przekonaj się, w jakich restauracjach warto gotować na żywo.
Restauracje z kuchnią azjatycką
Przyrządzanie na żywo potraw kuchni azjatyckiej cieszy się ogromną popularnością. Goście uwielbiają oglądać, jak kucharze przygotowują sushi, sashimi bądź inne przekąski, które za chwilę zjedzą. To rodzaj spektaklu, który przyciąga gości do restauracji.
Live cooking to dobre rozwiązanie nie tylko w przypadku restauracji z sushi. Zdecyduj się na tę atrakcję także wtedy, gdy serwujesz dania z woka. Wystarczy, że kucharze będą efektownie dodawali kolejne składniki i nieco igrali z ogniem – wtedy nawet najprostsze danie będzie wyglądało imponująco.
Restauracje z kuchnią włoską
Można śmiało powiedzieć, że live cooking jest integralną częścią tradycyjnych, włoskich restauracji. W otwartych kuchniach goście mogą obserwować, jak kucharze przygotowują makaron, tradycyjne tiramisu, kręcą pizzą, a następnie pieką ją w piecach.
Restauracje tematyczne
W nietypowych lokalach gastronomicznych z kuchnią molekularną, barbecue, a może w burgerowniach warto wykorzystać potencjał live cooking do zaprezentowania unikatowych technik przygotowywania potraw, z których słynie restauracja. Świetnym przykładem jest Salt Bae, który jednym gestem rozsławił swoją markę.
Restauracje typu fine dining
Chcesz podkreślić ekskluzywny charakter swojej restauracji? Z pomocą live cookingu sprawisz, że lokal stanie się jeszcze bardziej prestiżowy i zapewni gościom wiele niezapomnianych wrażeń. W restauracjach fine dining największą popularnością cieszy się gotowanie na żywo przez szefa kuchni i to bezpośrednio przy stoliku gości.
Zalety i wady live cooking
Nadal zastanawiasz się, czy warto zainwestować w otwartą kuchnię i live cooking? Poznaj zalety i wady tego rozwiązania!
Zalety live cooking
- Bezpośredni kontakt z gośćmi restauracji – kucharze mogą odpowiadać na pytania, udzielać porad kulinarnych i nawiązywać relacje z gośćmi, co wspaniale buduje lojalność wobec lokalu gastronomicznego.
- Podkreślenie autentycznego charakteru lokalu – otwarta kuchnia to najlepszy dowód na to, że nie masz nic do ukrycia. Goście mogą śledzić cały proces przyrządzania posiłku, co zwiększy ich zaufanie do jakości i świeżości potraw.
- Dodatkowa atrakcja w restauracji – live cooking może stać się prawdziwym show, które będzie stanowiło ciekawą atrakcję dla gości restauracji i przyciągnie gości z okolicy, a nawet z różnych części kraju.
Wady live cooking
- Goście dostrzegą ewentualne błędy – gotowanie na żywo niesie ze sobą ryzyko popełnienia błędów, które zobaczą goście restauracyjni. W razie spalenia pizzy czy też przecięcia się w palec podczas krojenia warzyw widzowie będą świadkami tego zdarzenia.
- Dyskomfort kucharzy – jeśli pracownicy kuchni nigdy wcześniej nie pracowali w otwartej kuchni, mogą czuć się nieco nieswojo lub też odczuwać większą presję. Wpłynie to na ich komfort i swobodę.
- Dodatkowe koszty – live cooking wymaga dodatkowych inwestycji np. związanych z zakupem wózków lub barków na kółkach, które będą potrzebne do przyrządzenia jedzenia przy stoliku. Niezbędny jest również bardzo dobry system wentylacji, bo przy otwartej kuchni zapachy roznoszą się z jeszcze większą łatwością.