Zmieniasz kartę menu w swojej restauracji? Planujesz otworzyć restaurację czy inny lokal gastronomiczny? Zwróć uwagę na trendy kulinarne i to koniecznie takie, które mają szansę utrzymać się dłużej niż przez rok czy dwa. Świetnym przykładem może być newstalgia. Czym jest i dlaczego to kulinarny trend ostatnich lat? Sprawdźmy to!
Co to jest newstalgia? Poznaj gorący trend kulinarny
Zamknij oczy, przypomnij sobie leniwy obiad u babci. Co czujesz? Gołąbki z aromatycznym sosem pomidorowym, kotlet schabowy z młodymi ziemniaczkami posypanymi koperkiem, a może złocisty rosół z kury z ręcznie robionym makaronem – najważniejsze jest też to, że każdy ten zapach, czy smak, o którym teraz myślisz, wywołuje również całą paletę emocji.
Jedzenie tradycyjnych dań przenosi nas w czasie i gra na naszych uczuciach. Dlatego tak wiele restauracji zdecydowało się powrócić do korzeni i serwować tradycyjne dania kuchni polskiej. Dzięki temu babcine dania trafiły do menu renomowanych restauracji. Niektóre lokale gastronomiczne zdecydowały się podążać za modnym nurtem nostalgii kulinarnej, ale dodając do niej też nowoczesne aspekty i tak zrodziła się newstalgia.
Jedzenie dobrze znanych dań w odświeżonych formach i w nowych odsłonach smakowych to hit kulinarny, który będzie królował w polskich i zagranicznych restauracjach także w kolejnych latach. Szczególnie starsze pokolenie Y, ale również przedstawiciele generacji X chętnie wyruszają w sentymentalną podróż w czasie i zamawiają dania główne, desery, przekąski czy ciasta inspirowane tradycyjną polską kuchnią w nowej odsłonie.
Nostalgia food – moda na smaki dzieciństwa
W 2022 roku narodził się trend, który nakazał nam cofnąć się do czasów dzieciństwa i przypomnieć sobie o tym, co najczęściej lądowało na naszych talerzach. Wtedy pojęcie nostalgia food dopiero zaczęło kiełkować, ale w perspektywie kolejnych lat okazało się hitem kulinarnym. Jedzenie tradycyjnych dań kojarzyło się z poczuciem bezpieczeństwa, spokojem i komfortem, który towarzyszył rodzinnym obiadom u babci czy u mamy. Po latach spożywanie takich posiłków miało pomagać nam w tym, aby skutecznie zapomnieć o problemach, a może na moment zanurzyć się we wspomnieniach. Nostalgia food pielęgnował także dwa inne gorące trendy – lokalność oraz naturalność. Przecież w daniach naszych babć nie było miejsca na konserwanty, barwniki czy ulepszacze smaków, a za to hołdowano naturę i regionalne przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Jak wykorzystać newstalgię w swojej restauracji?
Newstalgia i nostalagia food to siostrzane trendy, które zapewne także w kolejnych latach będą królowały w restauracyjnych menu. Czym jest newstalgia? To połączenie dwóch słów – new, czyli nowe, oraz nostalgia. W gastronomii oznacza to powrót do korzeni kuchni polskiej. Jednak, czy to oznacza, że już za moment co druga restauracja zdecyduje się zamienić sushi, owoce morza czy wegańskie pasty na ziemniaczane kopytka polane sosem na bazie tłuszczy zwierzęcych lub schabowego smażonego na smalcu? Otóż niekoniecznie.
Newstalgia to zjawisko, które daje szefom kuchni całkiem spore pole do pobudzenia kreatywności. Tradycyjne dania mają być jedynie bazą lub inspiracją do stworzenia zupełnie nowych dań zgodnych z naszymi obecnymi potrzebami. Zatem nie chodzi tutaj o dosłowne odtworzenie obiadków jak u babci czy u mamy.
Od lat obserwujemy karty dań wypełnione różnymi wariacjami dobrze znanych dań kuchni polskiej, np. serwowane są pierogi z farszem z dodatkiem łososia, ze szpinakiem czy nawet z krewetkami. Modne stały się również warianty wegetariańskie czy wegańskie, a nawet tradycyjne dania wykonane w zdrowym wydaniu. To zupełnie naturalne, że współcześni konsumenci mają inne oczekiwania żywieniowe, niż nasi przodkowie. Dawniej standardem było spożywanie tradycyjnych posiłków w zaciszu domowym, dziś nawet mimo kryzysu lubimy celebrować ważne wydarzenia w restauracjach i próbować nowych dań i smaków. Wzrosła też świadomość na temat tego, jakie produkty są szkodliwe dla zdrowia i lepiej ich unikać, a do tego mamy również znacznie większy dostęp do importowanych produktów zza granicy. Zdążyliśmy już do nich przywyknąć, posmakować ich i na stałe dodać do swojego menu.
Dlatego nawet pomimo nostalgii, jaką wzbudzają w nas dania jak u babci, z czasem nie spełniłyby oczekiwań współczesnych gości w lokalach gastronomicznych. Znacznie większy potencjał tkwi w stuningowanych daniach kuchni polskiej zgodnych z modną newstalgią.