Po raz pierwszy od 10 miesięcy spadła liczba ofert pracy w branży hotelarskiej. Wskazują na to wyniki Barometru Ofert Pracy. Nieco lepiej sytuacja wygląda wśród ofert skierowanych dla pracowników niewykwalifikowanych. Kryzys zaczyna dotykać także inne sektory gospodarki.
Alarm dla branży hotelarskiej
Barometr Ofert Pracy to raport, który wskazuje zmiany liczby pojawiających się ofert pracy w Internecie w różnych branżach. Niepokojąca sytuacja dotyczy szczególnie edukacji i turystyki, w tym hotelarstwa. Od sierpnia 2023 roku można zaobserwować coraz mniejszą liczbę ofert pracy wśród sektorów usługowych. Spadek zaczyna być niepokojącym zjawiskiem ze względu na tempo ubywania ogłoszeń o pracę. Warto pamiętać, że jeszcze na początku 2023 roku w hotelarstwie notowano bardzo dobre wyniki – liczba ogłoszeń o pracę docierała do historycznego maksimum. Kurczenie się wakatów w tym sektorze należy traktować jako ostrzeżenie, choć nadal liczba miejsc pracy jest większa niż w 2022 roku.
Coraz mniej nowych miejsc pracy
Powołując się na Barometr Ofert Pracy, możemy zaobserwować, że od 1,5 roku maleje liczba ogłoszeń o pracę w Polsce. Kurczenie się rynku pracy jest widoczne szczególnie w województwach – łódzkim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Zatem redukcja ogłoszeń o pracę jest największa w województwach o relatywnie wysokiej stopie bezrobocia.
Trudności ze znalezieniem nowej pracy mogą dotyczyć szczególnie osób z wykształceniem związanym z naukami ścisłymi, inżynieryjnymi oraz prawnymi. W znacznie lepszej sytuacji są pracownicy niewykwalifikowani – liczba wakatów wzrosłą względem 2022 roku, a przez niemal cały 2023 rok utrzymywała się na zbliżonym poziomie.
Czym jest Barometr Ofert Pracy?
Barometr Ofert Pracy jest przygotowywany co miesiąc przez Katedrę Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Do analizy wykorzystywane są dane na temat liczby ogłoszeń o pracę w Internecie, przy czym nie jest brany pod uwagę czynnik sezonowy.